środa, 27 sierpnia 2008

Jak zbudować domową sieć PLC

Położenie kablowej sieci LAN nie zawsze jest możliwe. Czasami ze względu na zbyt duże tłumienie fal radiowych nie da się również korzystać z sieci Wi-Fi. Wówczas wtedy jedynym rozwiązaniem naszych problemów jest technologia PLC (PowerLine Communication), która pozwala wykorzystać do przesyłu danych zwykłą sieć energetyczną. Tak, tak – tę samą, do której podłączyliśmy wcześniej pralkę, lodówkę i telewizor.

Najczęściej problemy z położeniem tradycyjnej sieci kablowej występują w starych, zabytkowych budynkach. Wówczas wykuwanie jakichkolwiek dziur, robienie przewiertów czy kładzenie korytek wymaga nie tylko zgody administratora budynku, ale również konserwatora zabytków. Takie budowle mają też to do siebie, że ich mury są bardzo grube, co w znaczący sposób tłumi transmisję fal radiowych, komplikując lub wręcz uniemożliwiając zbudowanie sieci bezprzewodowej, obejmującej swoim zasięgiem więcej niż jedno pomieszczenie.

Kłopoty ze zbudowaniem lokalnej sieci mogą się też pojawić w kilkupiętrowych budynkach. Jeżeli chcemy połączyć na przykład komputer znajdujący się na parterze z pecetem znajdującym się kilka pięter wyżej, też możemy natrafić na przeszkody techniczne nie do pokonania. Jeśli w budynku nie ma specjalnych pionów dla kabli, wówczas nie da się bez robienia przewiertów między stropami nijak poprowadzić przewodu łączącego obie maszyny. Komunikacja bezprzewodowa również odpada, gdyż sygnał z anteny Access Pointa czy karty Wi-Fi nie jest w stanie przejść przez stropy, gdzie ulega tłumieniu. Ponadto warto wiedzieć, że bezprzewodowy sprzęt sieciowy konstruowany jest w taki sposób, aby umożliwić budowę sieci na jednej kondygnacji i sygnał rozprzestrzeniający się w kierunku pionowym jest znacznie słabszy i zwykle pozwala na komunikację co najwyżej między dwoma piętrami.

Połączenie z gniazdkiem

Opisane powyżej przykłady to tylko przykłady sytuacji, w których nie da się połączyć komputerów za pomocą sieci przewodowej i gdy jednocześnie zawodzi komunikacja bezprzewodowa. Wówczas chcąc stworzyć lokalną sieć, można podeprzeć się wspomnianą na początku technologią PLC.

Technika PLC to zespół technologii umożliwiających transmisję danych za pomocą istniejących w budynkach linii zasilających niskiego napięcia 220–230 V, czyli po prostu przewodów, którymi dostarczany jest prąd do gniazdek zasilających. Sama technika PLC pozwala też przesyłać dane na większe odległości przy wykorzystaniu linii energetycznych średniego i wysokiego napięcia, ale do tego celu jest obecnie stosowana bardzo rzadko. Do niedawna próbowano też wykorzystać tę technologię (znaną w tym wypadku pod nazwą BPL – Broadband Over Power Line) do zapewnienia dostępu do Internetu, ale gwałtowny rozwój łączy xDSL (takich jak np. Neostrada) spowodował, że przedsiębiorstwa energetyczne (jednym z nich był m.in. warszawski Stoen) zrezygnowały z tego pomysłu. Obecnie technologię PLC wykorzystuje się niemal wyłącznie do tworzenia sieci lokalnych, w których działa od kilku do kilkunastu komputerów.

Podstawową zasadą przesyłania danych w technologii PLC jest modulacja i demodulacja sygnału, w taki sam sposób jak odbywa się to w wypadku tradycyjnego modemu podłączanego do linii telefonicznej. Zmodulowany sygnał wysokiej częstotliwości (1,6–30 MHz) dodawany jest do przebiegu napięcia w linii zasilającej. Sygnał ten rozchodzi się po przewodach zasilających i jest odbierany przez urządzenie odbiorcze. Demodulacja sygnału pozwala na odtworzenie oryginalnych danych.

Do przesyłania danych starsze urządzenia PLC wymagały, aby nadajnik i odbiornik podpięte były do tej samej fazy. W wypadku adapterów produkowanych od mniej więcej dwóch-trzech lat nie musi już tak być i urządzenia PLC mogą być bez problemu podpinane do gniazdek zasilających korzystających z różnych faz zasilania. Co więcej, na rynku dostępne są adaptery z wbudowanymi routerami przewodowymi i bezprzewodowymi, dzięki czemu sieć PLC można łatwo i szybko wpiąć do istniejącej infrastruktury sieci LAN i WLAN. W większości wypadków wystarczy po prostu podłączyć urządzenia i ewentualnie skonfigurować je za pomocą przeglądarki internetowej lub dołączonego oprogramowania. Cała rozbudowa sieci nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut.

Urządzenia PLC wymagają jedynie wpięcia do gniazdka elektrycznego i skonfigurowania komputerów tak samo jak w wypadku każdej innej sieci LAN. Sieć PLC po tych zabiegach jest gotowa do użytku. Podobnie wygląda sprawa w przypadku łączenia dwóch lub większej liczby komputerów w sieć PLC. Wystarczy wpiąć adaptery sieciowe w gniazdka zasilające i połączyć je z komputerami – bądź to za pomocą zwykłego kabla sieciowego Ethernet, bądź przy wykorzystaniu złącza USB. W wypadku urządzeń USB nie obędzie się bez instalacji sterowników dołączonych przez producenta urządzenia.

Źródło: webhosting.pl

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

its good to know about it? where did you get that information?