sobota, 24 stycznia 2009

Wiek uprawniający do współżycia

Wiek uprawniający do współżycia seksualnego, zwany również wiekiem przyzwolenia często różni się od wieku, w którym osiąga się pełnoletniość, odpowiedzialność karną i cywilną, albo możliwość zawarcia małżeństwa.



Średnio ten wiek na świecie to 15-18 lat, ale w niektórych rejonach wynosi 12-21 (a minimalnie 9). W Polsce aktualnie wynosi 15 lat. W niektórych jurysdykcjach zabroniona jest zupełnie aktywność seksualna poza małżeństwem. Wiek ten może zmieniać się też w zależności od typu czynności seksualnej, płci biorących udział i innych ograniczeń. Czasami dozwolony jest też kontakt pomiędzy dwoma młodymi osobami.

Złamanie prawa może pociągać za sobą odpowiedzialność jak za niewielkie wykroczenie ("demoralizacja"), aż do odpowiedzialności takiej jak za zgwałcenie. W Polsce stosunek płciowy i inne czynności seksualne z osobą poniżej 15 roku życia stanowią przestępstwo – również wtedy, gdy odbywają się za zgodą obydwu stron. Wykrywanie przez organy ścigania czynności tego typu odbywających się za obopólną zgodą pozostaje pod znakiem zapytania.

Wiek uprawniający do współżycia seksualnego jest przedmiotem wielu kontrowersji, m.in. ze względu na znaczne różnice jego wysokości w różnych krajach oraz ze względu na problem obustronnej zgody osób współżyjących seksualnie.

Wiek przyzwolenia na świecie:

Meksyk, Filipiny, Watykan - 12 lat

Hiszpania, Argentyna, Nigeria, Korea Południowa, Japonia - 13 lat

Litwa, Niemcy, Włochy, Austria, Węgry, Chiny, Chile, Brazylia - 14 lat

Polska, Czechy, Słowacja, Francja, Szwecja, Maroko, Tajlandia, Etiopia, Jemen - 15 lat

państwa Beneluxu, Australia, Nowa Zelandia, Rosja, Uzbekistan, Indie, Kenia, Algieria, Kanada, Alaska, Michigan, Pensylwania, New Jersey - 16 lat

Irlandia, Honduras, Tasmania, Teksas, Illinois, Kolorado, Luizjana - 17 lat

Turcja, Malta, Egipt, Irak, Wietnam, Kalifornia, Floryda, Arizona - 18 lat

Indonezja - 19 lat

Tunezja - 20 lat

Madagaskar - 21 lat

Brak komentarzy: